W dniu 28 kwietnia 2026r. Prywatne Technikum AWANS w Radomiu wystawiło spektakl METRO, oparty o scenariusz musicalu, którego prapremiera odbyła się 35 lat temu, 30 stycznia 1991r. w Warszawie. Musical był pokazywany na Brodwayu, w Petersburgu, a w samej Polsce do lipca 2025 r. spektakl zagrano prawie 2700 razy, co stanowi pewnego rodzaju ewenement w naszym kraju.
Spektakl Metro wystawiony przez naszą młodzież to wspólna praca nauczycieli i uczniów, a wybór tematyki nie jest przypadkowy, gdyż musical opowiada o grupie młodych ludzi, artystów szukających szczęścia w życiu, marzeniach i miłości. Każdy z nich przywozi własną historię, marzenia, cel. Przyjeżdżają oni na casting do teatru, ale nie przechodzą dalej. Organizują więc własny musical na stacji metra. Po sukcesie podziemnego musicalu dostają propozycję angażu do teatru, który ich wcześniej odrzucił. Pojawia się dylemat: iść za pieniędzmi i marzeniami, czy honorem. Takie postawienie problemu i wybory z tym związane są nieobce i naszej młodzieży, a więc spektakl skłania do refleksji i opowiedzenia się za prawdziwymi wartościami.
Występ w musicalu Metro pomógł zaistnieć na polskiej scenie wielu popularnym artystom, takim jak m.in. Edyta Górniak, Katarzyna Groniec, Robert Janowski, Katarzyna Skrzynecka, Doda, Michał Milowicz, Barbara Melzer, Natasza Urbańska, Violetta Brzezińska, Ewelina Flinta i wielu innym.
Nasz spektakl wyłonił także zdolnych artystów, którzy może będą i rozwijać swoje zdolności. Niezwykłe zaangażowanie, częste próby, nawet w soboty i niedziele dały wspaniały efekt, który został nagrodzony przez pełną publikę owacjami na stojąco. Młodzież z nauczycielami przeznaczyła na przygotowanie tego spektaklu ponad 90 godzin pracy, opłacało się, spektakl był niezwykle udanym przedstawieniem, który podbił serca wszystkich obecnych. Uczniowie – aktorzy nie siedzieli z komórką w bursach, nie przeglądali stron i nie grali w gry, tylko poświęcili czas na rozwijanie swoich umiejętności i talentów. W dzisiejszym świecie to bardzo cenna rzecz.
Gościliśmy przedstawicieli z organu prowadzącego z Kielc, a na koniec za całą pracę nauczycielom i uczniom podziękował prezes spółki AWANS p.Sławomir Lewandowski. Piękne podziękowania skierowała także do wszystkich p. dyrektor Bernadeta Kudas, która powiedziała: Dziękujemy wszystkim, którzy dopomogli w realizacji tego dzieła. Przede wszystkim słowa uznania należą się nauczycielom: p. Annie Sałek – Kudas – pomysłodawczyni i głównej reżyserce i p. Yevhenii Zozulia – trzymającej pieczę nad układami tanecznymi, p. Piotrowi Rucińskiemu, który wspomagał grających na perkusji i p. Grzegorzowi Olewińskiemu, którego gra na puzonie wzbogaciła instrumentalną oprawę spektaklu.







